فهرست مطالب

فهرست

فصل 1 – گستره پرایس اکشن: روندهای شدید تا محدوده‌های معاملاتی شدید

هر زمان که کسی به نمودار نگاه می‌کند، مناطقی را می‌بیند که بازار به صورت مورب در حال حرکت است و سایر مناطقی که بازار بصورت افقی (Sideways) حرکت می‌کند و نقاط زیادی را پوشش نمی‌دهد. بازار می‌تواند طیفی از رفتار قیمت را نشان دهد، از یک روند شدید (Extreme Trend) که تقریبا هر تیک بالاتر یا پایین‌تر از آخرین تیک است تا یک محدوده معاملاتی شدید (Extreme Trading Range) که هر حرکت یک یا دو تیک بالا توسط یک یا دو تیک حرکت پایین دنبال می‌شود و برعکس. بازار فقط به ندرت در هر یک از این حالت‌های شدید وجود دارد و هنگامی که این اتفاق می‌افتد، فقط به طور مختصر این کار را انجام می‌دهد، اما اغلب روندهای بازار برای مدت طولانی فقط با پولبک‌های کوچک و اغلب برای ساعت‌ها در یک محدوده باریک (Narrow Range) بالا و پایین حرکت می‌کند. روندها حس اطمینان و فوریت ایجاد می‌کنند و محدوده‌های معاملاتی باعث می‌شوند تا معامله‌گران درباره اینکه بازار بعداً به کجا خواهد رفت، سردرگم شوند. همه روندها شامل محدوده‌های معاملاتی کوچکتر هستند و همه محدوده‌های معاملاتی شامل روندهای کوچکتر هستند. همچنین، بیشتر روندها فقط بخش‌هایی از محدوده‌های معاملاتی در تایم فریم بالاتر (HTF: Higher Time Frame) نمودار هستند و بیشتر محدوده‌های معاملاتی بخش‌هایی از روندها در نمودارهای HTF هستند. حتی سقوط بازار سهام در سال‌های 1987 و 2009 فقط پولبک‌هایی به خط روند صعودی ماهانه بودند. فصل‌های بعدی بیشتر به صورت طیفی از قوی‌ترین روندها تا باریک‌ترین محدوده‌های معاملاتی و سپس به پولبک‌ها، که انتقال از روندها به محدوده‌های معاملاتی، و شکست‌ها (Breakouts)، که انتقال از محدوده‌های معاملاتی به روندها هستند، می‌پردازد.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که بازار دائماً اینرسی را نشان می‌دهد و تمایل دارد کاری که اخیراً انجام می‌داد را ادامه دهد. اگر در یک روند باشد، اکثر تلاش‌ها برای معکوس کردن آن با شکست مواجه می‌شوند. اگر در یک محدوده معاملاتی باشد، بیشتر تلاش‌ها برای شکستن آن به سمت یک روند شکست خواهند خورد.

The Spectrum of Price Action: Extreme Trends to Extreme Trading by RezaBayat on TradingView.com

شکل 1.1 محدوده معاملاتی و روند شدید

شکل 1.1 دارای دو روند شدید و یک محدوده معاملاتی شدید است. این روز با یک روند نزولی قوی تا کندل 1 شروع شد، سپس وارد یک محدوده معاملاتی غیرمعمول باریک شد تا اینکه با یک تیک در کندل 2 به سمت بالا شکست و سپس به یک شکست نزولی برگشت و به یک روند فوق العاده قوی تا کندل 3 برگشت.

حرکات Tow-Legged (دو پا) رایج است، اما متأسفانه نامگذاری سنتی گیج کننده است. هنگامی که یک پولبک در یک روند رخ می‌دهد، اغلب به آن حرکت ABC می‌گویند. هنگامی که Tow-Legs، اولین Tow-Legs  یک روند هستند، تکنسین‌های موج الیوت در عوض Legها را به عنوان امواج 1 و 3، با پولبک بین آنها به عنوان موج 2 معرفی می‌کنند. برخی معامله‌گران که به دنبال یک حرکت اندازه‌گیری شده هستند، پس از اینکه Leg دوم تقریباً به اندازه Leg اول رسید، به دنبال برگشت به سمت بالا خواهد بود. این تکنسین‌ها اغلب الگو را حرکت AB = CD می‌نامند. Leg اول به سمت پایین با نقطه A شروع می‌شود و با نقطه B (کندل 1 در شکل 1.1، که در حرکت ABC نیز A است) پایان می‌یابد، و Leg دوم با نقطه C شروع می‌شود (کندل 2 در شکل 1.1، که در حرکت ABC نیز B است). و با نقطه D (نوار 3 در شکل 1.1، که در حرکت ABC نیز C است) به پایان می‌رسد.

Tow-Legged, ABCD, Elliott Waves by RezaBayat on TradingView.com

برخی از اصلاحات مربوط به Leg سوم یا حتی چهارم است، بنابراین من ترجیح می‌دهم یک سیستم برچسب گذاری متفاوت برای توضیح این موضوع و بحث در مورد آن بعداً در کتاب‌ها انجام شود. در ساده‌ترین شکل خود، Legهای یک پولبک را می‌شمارد. به عنوان مثال، اگر در یک روند صعودی یا در یک محدوده معاملاتی یک Leg نزولی وجود داشته باشد و یک کندل پس از آن بالاتر از High کندل قبلی باشد، این شکست High 1 خواهد بود. اگر بازار پس از آن یک Leg نزولی دوم داشته باشد و سپس یک کندل به بالای High کندل قبلی برود، این کندل شکست High 2 است. رخداد سوم High 3 است و چهارمین High 4 است. در یک Leg نزولی یا در یک محدوده معاملاتی، اگر بازار پس از یک Leg معکوس شود، ورودی Low 1 است. اگر پس از دو Leg به سمت بالا معکوس شود، ورودی Low 2 است و ورودی و کندل قبل از آن ستاپ یا سیگنال Low 2 است.

از آنجایی که حرکات اندازه گیری شده بخش مهمی از معاملات هستند و اصطلاحات AB = CD با برچسب گذاری ABC که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد ناسازگار است، اصطلاحات AB = CD نباید استفاده شود. همچنین، من ترجیح می‌دهم Leg‌ها را بشمارم و بنابراین اعداد را ترجیح می‌دهم، بنابراین به هر حرکت به عنوان یک Leg اشاره می‌کنم، مانند Leg 1 یا First Push، و سپس Leg 2 و به همین ترتیب. بعد از فصل شمارش کندل در کتاب دوم، از برچسب گذاری High/Low 1, 2, 3, 4 نیز استفاده خواهم کرد زیرا برای معامله‌گران مفید است.

High Low by RezaBayat on TradingView.com

بحث عمیق تر از این نمودار

شروع (Open) این روز High دیروز را به سمت بالا شکست و شکست ناموفق بود، و منجر شد روند روز «از ابتدای روند» نزولی شود. این همچنین از سرگیری یک روند نزولی روز شد. هر زمان که یک روند قوی در شروع (Open) و سپس یک محدوده معاملاتی فشرده برای چند ساعت وجود داشته باشد، شانس از سرگیری روند روز، خوب است. معمولاً بین ساعت 11:00 صبح تا ظهر PST یک شکست کاذب (False Breakout) وجود دارد که معامله‌گران را در مسیر اشتباه به دام می‌اندازد، و این شکست ناموفق (Failed Breakout) یک ستاپ عالی برای یک معامله سوئینگ به سمت Close است.

بررسی و نکات این فصل از دیدگاه من

  • نمودار یا بصورت روند (Trend) حرکت می‌کند یا بصورت محدوده معاملاتی (Trading Range) به سمت Sideway حرکت می‌کند.
  • در روندهای شدید (Extreme Trend) نمودار با قدرت به سمت روند حرکت می‌کند.
  • در محدوده‌های معاملاتی شدید (Extreme Trading Range) نمودار در یک محدوده (Range) بالا و پایین می‌شود. که اگر آن محدوده خیلی باریک باشد، محدوده معاملاتی باریک (Narrow Range) گفته می‌شود.
  • همه روندها بخشی از یک محدوده معاملاتی در تایم فریم بالاتر است و همه محدوده‌های معاملاتی بخشی از یک روند در تایم فریم‌های بزرگتر است.
  • معمولا پولبک‌ها روند را به محدوده معاملاتی تغییر می‌دهند و شسکت‌ها (Breakouts) محدوده معاملاتی را به روند تغییر می‌دهند یعنی با شکستن محدوده معاملاتی، نمودار یک روند شروع می‌کند.
  • نکته مهم! بازار همیشه تمایل دارد حالت فعلی خود را حفظ کند، یعنی اگر در یک محدوده معاملاتی هست اکثر تلاش‌ها برای شکست، ناموفق میشود و در روندها هم همین صادق است. به عبارت دیگر خطوط حمایت یا مقاومت و خط روند همیشه تمایل به بازگشت به حالت قبلی دارند.
  • گام‌های حرکتی را Leg می‌نامیم و قله‌ها را High و دره‌ها را Low. ولی در سبک‌های مختلف آن‌ها را با ABCD یا 1 2 3 4 هم نامگذاری می‌کنند.
  • در سبک ABCD، Leg اول (از A تا B) برابر با Leg دوم (از C تا D) است (AB=CD). بعضی معتقد هستند که وقتی Leg دوم به اندازه Leg اول حرکت کرد به احتمال زیاد سمت نمودار معکوس خواهد شد ولی به نظر من برای ورود به یک سمت مخالف باید منتظر تاییدیه‌های محکم‌تر باشیم. ولی برای خروج از معامله می‌توان از آن استفاده کرد.
  • ال بروکز در بحث ساعت 11 صبح اشاره به بازار سهام دارد، و به نظر من در معاملات فارکس کاربردی ندارد.

برچسب ها
Picture of رضا بیات

رضا بیات

یک پاسخ

  1. کتاب ال بروکز خیلی گنگه و فهمیدن مطالبش خیلی دشواره، واقعا نیاز به تفسیر داره مطالبش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *